Athletic Achievements

Athletic Achievement

WINDHAM HIGH SCHOOL STATE CHAMPIONSHIPS

INDIVIDUAL STATE CHAMPIONS - 55

TEAM STATE CHAMPIONS - 29

STATE FINALIST - 23

MEET OF CHAMPIONS - 3

WINDHAM HIGH SCHOOL STATE CHAMPIONSHIPS

2010-2011 Tyler Siverhus, 125lb DIII Wrestling State Champion
2010-2011 Gage Fenton, 145lb DIII Wrestling State Champion
2011-2012 Boys Golf Division II State Finalist
2011-2012 Nick Fairweather, Division II Individual State Champion
2011-2012 Football DV State Finalist
2011-2012 Wrestling Division III State Champion
2011-2012 Jeff Armstrong, 106lb DIII Wrestling State Champion
2011-2012 Zach Sprague, 113lb DIII State Champion
2011-2012 Tyler Siverhus, 132lb DIII Wrestling State Champion
2011-2012 Gage Fenton, 160lb DIII Wrestling State Champion
2011-2012 Girls Lacrosse DIII State Champion
2012-2013 Boys Golf Division II State Finalist
2012-2013 Connor Greenleaf, Golf Division II Individual State Champion
2012-2013 Field Hockey Division II State Finalist
2012-2013 Boys Soccer Division II State Champion
2012-2013 Jeff Armstrong, 113lb DIII Wrestling State Champion
2012-2013 Chris Ferri, 182lb Wrestling State Champion
2012-2013 Wrestling Division III State Champion
2012-2013 Alpine Skiing, Nicole Taylor Slalom and Giant Slalom State Champion
2012-2013 Girls Lacrosse DIII State Champion
2012-2013 Boys Volleyball Division I State Finalist
2013-2014 Boys Golf Division II State Champion
2013-2014 Connor Greenleaf, Golf Division II Individual State Champion
2013-2014 Field Hockey Division II State Champion
2013-2014 Girls Volleyball Division II State Finalist
2013-2014 Boys Soccer Division II State Champion
2013-2014 Fall Cheerleading Division II State Finalist
2013-2014 Sam Cavallaro, 106lb DIII Wrestling State Champion
2013-2014 Peter Caron, 113lb DIII Wrestling State Champion
2013-2014 Devin Marino, 120lb DIII Wrestling State Champion
2013-2014 Gui Gauthier, 132lb DIII Wrestling State Champion
2013-2014 Kody Folsom, 220lb DIII Wrestling State Champion
2013-2014 David Crichton, 285lb DIII Wrestling State Champion
2013-2014 Wrestling Division III State Champion
2013-2014 Outdoor Track 4X100 Relay Division II State Champion
2014-2015 James McKee, Golf Division II Individual State Champion
2014-2015 Boys Golf Division II State Finalist
2014-2015 Field Hockey Division II State Finalist
2014-2015 Football Division II State Champion
2014-2015 Fall Cheerleading Division II State Finalist
2014-2015 Girls Volleyball Division II State Champion
2014-2015 Alex Jonson, 55M Hurdles DII Individual State Champion
2014-2015 John Ferri 220lb DII Wrestling State Champion
2014-2015 Wrestling Division II State Finalist
2014-2015 Lauren Sullivan, DII Alpine Ski Slalom MOC Champion
2014-2015 Alex Jonson, 110M Hurdles DII Individual State Champion
2014-2014 Girls Lacrosse DII State Champions
2014-2015 Baseball DII State Champions
2015-2016 Boys Golf Division II State Finalist
2015-2016 James McKee, Division II Individual State Champion
2015-2016 Fall Cheerleading Division II State Champions
2015-2016 Football Division II State Finalist
2015-2016 Connor Hopkins, Swimming Individual 50 and 100 Free Style Champion
2015-2016 Sam Cavallaro, 113lb DII Wrestling State Champion
2015-2016 Peter Caron, 120lb DII Wrestling Champion
2015-2016 Riley Millette, 106lb DII Wrestling Champion
2015-2016 Jon Ferri, 220lb DII Wrestling Champion
2015-2016 Patrick Hume, 285lb DII Wrestling Champion
2015-2016 Wrestling Division II State Champions
2015-2016 Jon Ferri, 220lb Meet of Champions Champion
2015-2016 Alex Jonson 55M Hurdles DII Individual State Champion
2015-2016 Cheerleading Division II State Champions
2015-2016 Ice Hockey Division II State Champions
2015-2016 Alex Jonson, 110M Hurdles DII Individual State Champion
2015-2016 4X100m Relay State Champions (Hathway, Connors, Brennan, & Jonson)
2015-2016 Boys Track & Field Division II State Finalist
2015-2016 Softball DII State Finalist
2016-2017 Field Hockey Division II State Champions
2016-2017 Girls Volleyball Division II State Champions
2016-2017 Golf Division II State Champions
2016-2017 Fall Cheerleading Division II State Champions
2016-2017 Wrestling Division II State Champions
2016-2017 Winter Cheerleading Division II State Champions
2016-2017 Payton Sills, 106lb DII Wrestling Champion
2016-2017 Ryan Millette, 113lb DII Wrestling Champion
2016-2017 Vincent Marino, 126lb DII Wrestling Champion
2016-2017 Mike Tanguay, 195lb DII Wrestling Champion
2016-2017 Mike Furey, 220lb DII Wrestling Champion
2016-2017 Victor Pizzotti, 285lb DII Wrestling Champion
2016-2017 Mike Tanguay, 195lb Meet of Champions Champion
2016-2017 Scarlett Souter, Triple Jump Division II State Champion
2016-2017 Boys Indoor Track & Field State Finalist
2016-2017 Girls Tennis Division II State Champions
2017-2018 Golf Division II State Finalist
2017-2018 Field Hockey Division II State Champions
2017-2018 Boys Soccer Division II State Finalist
2017-2018 Girls Volleyball Division II State Champions
2017-2018 Fall Cheerleading Division II State Champions
2017-2018 Boys Indoor Track & Field State Champions
2017-2018 Donovan Hopkins - 55m Dash
2017-2018 Spenser Sawyer - 1000m
2017-2018 Indoor Track James Williams, Cameron Burns, Donovan Hopkins, and
Matthew Garafano - 4x200
2017-2018 Swimming 200 Relay Free Domogala, David Hume, Maxwell Swank and Christian Bartley
2017-2018 Wrestling Division II State Champions
2017-2018 Riley Millette 120lb DII Wrestling Champion
2017-2018 Vincent Marino 132lb DII Wrestling Champion
2017-2018 Conner Sills 106lb DII Wrestling Champion
2017-2018 Spenser Sawyer 1600M Champion
2017-2018 Spenser Sawyer 800M Champion
2017-2018 4X100M (Matt Garafano, James Williams, Quinn Cerami, and Donny Hopkins) Champions
2017-2018 Boys Outdoor Track and Field State Finalist 2018
2018-2019 Golf Division II State Finalist
2018-2019 Field Hockey Division I State Finalist
2018-2019 Bass Fishing Division I State Finalist
2018-2019 Boys Swimming & Diving Division II State Finalist
2018-2019 Girls Swimming & Diving Division II 200 Free Relay Champions (Alexis Martino, Hannah Pickett, Carolyn Hoadley and Emily Craven)
2018-2019 Boys Swimming & Diving Division II 200 Free Relay Champions
(Jeremy Bartley, Miles Swank, Jack Armstrong and Christian Holley)
2018-2019 Girls Swimming & Diving Division II 200 IM (Alexis Martino)

NHIAA COACHES OF THE YEAR

2010-2011 Tom Darrin, Wrestling
2011-2012 Tom Darrin, Wrestling
2011-2012 Jill Bartlett, Girls Lacrosse
2011-2012 Bill Raycraft, Football
2012-2013 Chris Baribeau, Boys Volleyball
2012-2013 Amanda Ward, Field Hockey
2012-2013 Jack Byrne, Wrestling
2012-2013 Mike Hachey, Boys Soccer
2012-2013 Kellie Steward, Alpine Skiing
2012-2013 Tom Darrin, Wrestling
2013-2014 Jill Bartlett, Girls Volleyball
2014-2015 Bill Raycraft, Football
2014-2015 Jill Bartlett, Girls Volleyball
2014-2015 Maura Murphy, Girls Lacrosse
2015-2016 Bill Raycraft, Football
2015-2016 Mike Hachey, Boys Soccer
2015-2016 Tom Darrin, Wrestling
2015-2016 Matt Bynon, Boys Volleyball
2016-2017 Ryan O'Connor, Indoor Track & Field
2017-2018 Jill Bartlett, Girls Volleyball
2017-2018 Matt Case, Assistant Baseball
2017-2018 Jill Bartlett, Girls Volleyball
2017-2018 Matt Case, Asst. Baseball